Posta sanatı, küçük ölçekli materyaller üzerinde eser sahibinin tekniği ve tarzını kullanarak, üzerinde postacılık terimlerinin de yer aldığı (posta, damga, adres bilgileri vb.) uluslararası dolaşıma açık bir etkinlik olup tüm dünyada meraklıları olan ve takip edilen bir sanat türüdür.

Fakültemiz Grafik Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen ve küratörlüğünü Doç. Dr. Burak Erhan Tarlakazan’ın yaptığı “HİÇ” Uluslararası Posta Sanatı Sergisine ülkemizden yoğun katılımın yanı sıra, 19 ülkeden 313 sanatçının katılımıyla 02 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşti. Yaklaşık 450 eserden oluşan sergi Fakültemiz giriş kat sergi salonunda Fakültemiz Dekanı Prof. Serkan İLDEN ve öğretim üyelerinin katılımı ile sosyal mesafe kurallarına uygun olarak açıldı.

Açılışı yapan Doç. Dr. Burak E. Tarlakazan sergi hakkında; “Hiçliği; sahip olduğumuz güç, maddi kaynaklar, hayatta beklentilerimiz, kendimizi soktuğumuz kalıplar karşısında; duygularımızı, gurur ve kibirden uzak, Yaradan’ın yüceliğine bilgiliğine sığınarak küçüklüğümüzü kabullenme olarak tanımlayabiliriz. Sergimizde farklı sanat disiplininden sanatçılar, “HİÇ” temasında sanatlarını mektup zarflarında anlattılar” açıklamalarını yaptı.

Sergi pandemi sürecinde Kastamonulu sanatseverlerle, kültürel ve sanatsal paylaşımla buluşması özelliğini taşımaktadır. Bu sergi ilimizde uluslararası posta sanatının var olduğu ikinci sergidir. Düzenlenen sergi ile ülkemizin tanıtımına görsel ve sanatsal anlamda katkıda bulunulmuştur. Özellikle yurtdışından gelen eserler bunun kanıtıdır. Bu serginin aynı zamanda ilimizin tanıtımına önemli katkısı olmuştur. Sergiye katılan tüm sanatçıları tebrik eder, emeklerinden dolayı kutlarız.