Fakültemiz, Grafik Tasarım Bölümü tarafından düzenlenen söyleşi, sergi ve çalıştay kapsamında T.C. Merkez Bankası’ndan emekli gravür sanatçısı Şükrü Ertürk’ü 21-22 Kasım 2019 tarihleri arasında ağırladı. 

Şükrü Ertürk’ün “Taille Douce ve Baskı Resim İlişkisi” Söyleşisi

21 Kasım 2019 tarihinde İİBF Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşide kendisi ve sanat yaşamı hakkında bilgi veren Şükrü Ertürk, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Banknot Matbaası için hazırlamış olduğu gravürlere ve uyguladığı tekniğe ilişkin bilgi verdi. Sanat deneyimi ile ilgili merak edilen soruları yanıtlayan sanatçı tekniğin inceliğini kendi çalışmaları üzerinden aktardı. Söyleşinin bitiminde Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar günün anısına sanatçıya teşekkür belgesi, plaket ve çiçek takdim etti. Söyleşiye çok sayıda akademisyen ve öğrenci katılım gösterdi. 

Şükrü Ertürk’ten Taille Douce Gravürleri Sergisi

21 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen söyleşinin hemen ardından Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Zemin Kat Sergi Salonu’nda gravürün en zor ve ülkemizde çok az bilinen Taille Douce tekniği ile yaptığı eserlerinden oluşan sergi açıldı. 35 eserden oluşan sergide banknot tasarımları, exlibris çalışmaları ile karakalem tekniğindeki çalışmaları yer aldı. Çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katıldığı sergi sonrasında gerçekleşen kokteyl esnasında katılımcılar Şükrü Ertürk ile buluşup sohbet etme imkanı buldu. 

Taille Douce Gravür Baskı Çalıştayı

22 Kasım 2019 tarihinde Grafik Tasarım Bölümü Baskı Atölyesinde gerçekleştirilen çalıştayda Şükrü Ertürk uyguladığı tekniğin inceliğine ve uzun zaman alması konuları üzerinde durdu. Sanatçı, kendi deneyim ve birikimlerini katılımcılarla paylaşarak, daha önce hazırlamış olduğu kalıplar üzerinde baskı denemeleri yaptı. Yapılan çalıştaya çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 

Şükrü Ertürk Kimdir? 

1947 yılında Şebinkarahisar’da doğan Şükrü Ertürk, Sivas Lisesi’ni bitirdikten sonra ailesinin teşvikiyle 1966 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim–İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda eğitimine devam etmiştir. 1969-1971 yılları arasında Diyarbakır Dicle İlköğretmen Okulu’nda resim öğretmenliği, 1974-1977 yılları arasında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde asistan olarak görev yapmıştır.

1976 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü Banknot Matbaası’ndan gelen iki yönetici ziyaretleri sırasında Şükrü Ertürk ile tanışmış ve matbaada gravür sanatçısına ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir. Sanatçı, yapılan giriş sınavlarının ardından 1977-2003 yılları arasında T.C. Merkez Bankası Banknot Matbaası’nda gravür sanatçısı olarak çalışmalarına başlamıştır. 

Gravürün en zor tekniklerinden biri olan ve ülkemizde çok az bilinen taille-douce tekniğini kullanan sanatçı 1980’de 5.000 TL arka yüz Mevlana Türbesi, 1983’te 100 TL arka yüz Mehmet Akif Ersoy portresi, 1982’de Devlet Tahvili banknotları için Atatürk portresi gravürlerini çizmiştir. 1990’da yaptığı 100 bin TL banknotunun ön yüzünde yer alan Atatürk portresine çıplak gözle görülmeyecek boyutta adının baş harfini ve soyadını yazmıştır.  

Sanatçı, gravür dışında çok sayıda exlibris çalışması da yapmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli sergilere katılan Ertürk, 2014 yılında Ankara Exlibris Derneği tarafından Bulgaristan’da düzenlenen bir yarışmada üniversite özel ödülü almıştır.

Şükrü Ertürk, 2003 yılında T.C. Merkez Bankası’ndan emekli olduktan sonra Ankara’da kurduğu gravür atölyesinde Taille-Douce tekniğinde portre ve ekslibris çalışmalarına devam etmektedir.