Fakültemiz Resim Bölüm Başkanı Doç. Serkan İLDEN ve Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Köksal BİLİRDÖNMEZ‘in tasarımlarını yaptığı, Kastamonu Belediyesi ile Fakültemiz Resim Bölümünün ortak çalışması olan “İstiklal Yolu” isimli duvar resmi projesi, Doç. Serkan İLDEN atölyesinden 3. ve 4. sınıf lisans ve yüksek lisans öğrencileri tarafından tamamlandı. 

100 metreye 4 metre ölçülerinde ve toplam 400 m2 büyüklüğünde olan çalışma 7 kompozisyon ve 4 bölümden oluşmaktadır. Kurtuluş savaşı sürecinde İnebolu’dan Ankara’ya kadar olan ve İstiklal yolu olarak adlandırılan yol güzergâhı üzerinde yaşananları anlatan çalışmada; 

İnebolulu kayıkçılar tarafından İstanbul ve çevresinden kaçırılarak getirilen silah ve mühimmatın kıyıya çekilmesi, İneboluluların bu mühimmat ve silahları küre dağları üzerinden Kastamonu’ya kağnılar ve sırtta taşınarak ulaştırmaları, bu arada Şerife Bacının kahramanlığı, Kastamonu’dan Çankırı’ya silah ve mühimmatın aktarılması ve buradan Ankara’ya götürülmesini, Ankara’da Polatlı ve Dumlupınar savaşlarında kullanılması resmedilmiştir. 

Yaklaşık 10 gün süren çalışma Atatürk’ün “Gözüm Dumlupınar’da, Kulağım İnebolu’da” sözü çerçevesinde biçimlendirilirken 7 iklim 4 mevsim kurgusu ile 7 düvele ve 4 yöne karşı yapılan savaş vurgulanmıştır.

“İstiklal Yolu” Projesi bitiminde proje yöneticisi Doç. Serkan İLDEN ile projede görev alan öğrencilerden bir kısmını makamında kabul eden Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet KAÇAR projeye katkılarından dolayı öğrencilere teşekkür ederek belgelerini sundu.