Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet KAÇAR, Seramik Bölüm Başkanı Doç. Seyhan YILMAZ ve Seramik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. F. Müjde GÖKBEL ve Fakülte Sekreteri Teslime YILMAZ; 9.12.2016 Cuma günü Zonguldak ili Gökçebey ilçesinde bulunan Çanakçılar Şirketler Grubuna ait Creavit Seramik Fabrikasına ziyarette bulundu.

Fakültemiz Seramik Bölümü’nün eğitim öğretime başlama sürecinde vermiş oldukları katkı ve ileriye yönelik işbirliği konularının değerlendirildiği gezide Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN adına Fabrikanın Kurucu Ortaklarından Hacı Mithat ÇANAKÇI’ya, Hammadde ve İş Güvenliği Müdürü İsmail KOCADAYICIK’ a teşekkür belgelerini verdi.

Çanakcılar Seramik Fabrikası (Creavit), 1960’lı yıllarda küçük bir atölyede üretime başlamıştır. 8000 nüfuslu küçük bir ilçe olan Gökçebey’de ürettiği kaliteli ve seçkin ürünlerinin %40’ını dünya pazarına ihraç etmekte, ülkemiz ölçeğine göre sektörünün öncüleri arasında yer almaktadır.

Seramik Bölümü öğrencilerimiz için gerek staj, gerekse iş deneyimi ve olanakları açısından önemli olan bu fabrikaya yapılan ziyarette, üniversite- sanayi işbirliği ile geçen sene başlayan ikili ilişkiler çerçevesinde ileriye dönük projeler de tartışılmıştır.

Fabrikada 1970’li yıllarda polyester boya kaplamalı ve seramik görünümlü tuvalet taşlarının üretimi ve pazarlaması sürdürülmüş, 1980'li yılların başında başlayan fabrikasyon üretim süreciyle, vitrifiye seramik sağlık gereçleri üretimi her geçen yıl daha da büyütülerek günümüze kadar ulaşmıştır.