Fakültemiz Dekan Yardımcısı ve Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Ruhi KONAK, Pendik Belediyesi’nin düzenlediği “12. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması” kapsamında gerçekleştirilen ‘Minyatürde Yüzleşme Sempozyumu & Sergisi’ne davetli olarak katıldı.

23-25 Eylül tarihleri arasında Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyum, ülkemizde gerçekleştirilen ilk minyatür sanatı sempozyumu özelliğini taşımaktadır. Sanat tarihçi akademisyenlerin yanı sıra minyatür sanatçıları da sempozyuma bildiri ile katıldılar. Prof. Dr. Nurhan ATASOY, Prof. Dr. Selçuk MÜLAYİM, Prof. Sitare TURAN BAKIR’ın oturum başkanlığı yaptığı sempozyumda, Türk minyatür sanatı tarihi, tasarım ve sanat felsefesi bağlamında bildiriler sunuldu. Yrd. Doç. Ruhi KONAK “Bir Dünya Görü(nü)şü Olarak Minyatür Sanatında Biçim” konulu bildiriyi sundu.

Sempozyumun sonunda akademisyenler, sanatçılar, sanatseverler ve dinleyicilerin katılımıyla Türk minyatür sanatının sorunları tartışıldı.

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen minyatür sanatı sergisine, ülkemizden kırk bir sanatçı eseri ile katılırken Yrd. Doç. Ruhi KONAK sergiye ‘Hz. Pir Şeyh Şa'ban-i Veli’ konulu minyatürü ile katıldı. Günümüz minyatür sanatının önemli sanatçılarının eserlerinin yer aldığı sergi 23 Eylül - 9 Ekim 2016 tarihleri arasında Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi Galerisi’nde açık kalacak.