Fakültemiz Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. İrem Çalışıcı Pala, 28- 30 Temmuz 2016 tarihlerinde Kastamonu Yakupağa Külliyesi’nde, “Çini Çeşnisi” (Geleneksel Türk Seramiği Sergisi) konulu, 3. Kişisel sergisini gerçekleştirdi. Pala, yaşadığı şehirde bulunan tarihi bir mekanın dokusu ile yine tarihten gelen geleneksel Türk seramiği alanında ürettiği yapıtlarını birleştirmek istediğini belirtti.

Sergi mekanı olarak seçilen, 2006 yılında restorasyonu tamamlanan Yakupağa Külliyesi, 1547’de Kanuni Sultan Süleyman’ın hazine reisi Yakup Ağa tarafından yaptırılmıştır. Sergi, Külliye’nin medrese binası önünde açık alanda gerçekleşti. Sergi, davetli İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Şenoğlu, Kastamonu Üniversitesi Güzel sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Ahmet Kaçar, öğretim elemanları ve öğrenciler yanı sıra, açık alan sergisi olması nedeni ile Külliyeyi gezmek için gelen ziyaretçiler tarafından da izlenebildi.

Sergide yer alan üretimler için Pala, çini (geleneksel Türk seramiği) alanına ait problemleri (çini’nin sadece bir seramik dekorlama tekniği olmadığı, dekoru yapabilmek için öncelikle seramiği yapmak gerekliliği, Kütahya’da üretimi yaklaşık 100 yıldır durmuş olan 2500 yıllık desen geleneği ve çini kelimesinin İngilizceye hatalı olarak fayans anlamındaki “tile” olarak çevrilmesi gibi) dile getirebilmek için geleneksel işlevlerinden uzaklaştırılmış formlar ile öneri bir form ürettiğini; geleneksel işlevlerinden uzaklaştırılmış işlevsiz formları çömlekçi çarkında (tornada), öneri formu ise kalıp döküm tekniği ile şekillendirdiğini; şekillendirilen çamurlar arasında İznik fritli çamurun da bulunduğunu, formların bezenmesinde ise, Ajur, sıriçi lüster ve sıraltı fırça dekorlama teknikleri yanısıra sıraltı lüster (sırüstü bir bezeme tekniği olan kil macun lüsteri Pala tarafından sırın altına uygulanmaktadır) tekniği kullandığını; ürünlerinde kullandığı bakır oksit ve ağaç çıralarına atıf amaçlı yöreye ait kayın ağacı ve Küre’de Fatih döneminden kaldığı söylenen bakır cürufları ile sunduğunu belirtti.